Přípravy budoucí komunity
na Mariánské Hoře
v závěru roku 2024

Jak jsme na tom s přípravami budoucí komunity na Mariánské Hoře v závěru roku 2024?

Více než rok a půl se život naší řeholní společnosti intenzivně propojuje s poutním místem Mariánská Hora, náležejícím do farnosti Dolní Čermná. V předchozích příspěvcích se dočtete, jak to všechno začalo a co se již událo v záměru postavit u poutního kostela nový řeholní dům.

V současné době se stále nacházíme ve fázi projektové přípravy, a tak přímo na místě žádné konkrétní kroky zatím k vidění nejsou. Aktuálním úkolem zůstává zajištění vody pro Mariánskou Horu. Jako spolehlivá cesta k jejímu získání se ukázalo napojení na vodovod v Horním Třešňovci. Na podzim tohoto roku byl zpracován projekt přípojky. Nyní shromažďujeme další potřebné podklady, abychom mohly podat žádost o povolení přípojky na stavební úřad. Teprve po jeho vydání bude možné začít s pracemi. Souběžně s těmito úkoly pokračují práce na přípravě projektové dokumentace pro stavební povolení nového domu.

O první zářijové neděli po mši svaté na Mariánské Hoře jsme se náhodně setkaly s panem Václavem Štaudem, který pro časopis Immaculata připravuje seriál o českých a moravských poutních místech. Jeho poutavě zpracovaný příspěvek s názvem „Mariánská Hora ožije“ vyšel v předvánočním čísle (193/2024).

Děkujeme Vám všem, kteří nás na této dobrodružné cestě podporujete a provázíte modlitbou. Prosíme, vytrvejte s námi i v příštím roce…


——————————————————————————————————————————————

Jak pokračují přípravy na budoucí komunitu na Mariánské Hoře?

Je tomu přibližně rok, co zaznělo naše „ano“ k pozvání založit na Mariánské Hoře u Horní Čermné komunitu naší Společnosti. Od té doby se mnohé událo. Zatím to není očím tolik viditelné, ale na přípravách intenzivně pracujeme. Pan Ing. Jiří Svoboda z Dolní Čermné dokončil práci na studii domu (viz vizualizace). Nyní budou pokračovat další projektové práce.


 
 
 
 
 
 

Mnoho času a zvažování si již vyžádalo úsilí zajistit pro Mariánskou Horu dostatek vody. V současné studni je jí málo, a tak hledáme jiné zdroje. Bez vody nemůžeme na Mariánské Hoře nic začít, my ani nikdo jiný. Nejprve jsme dělaly kroky vedoucí k vybudování nové hlubší studny. Ukázalo se však, že vybudování nového vrtu v této lokalitě by bylo velmi nákladné a výsledek by byl nejistý. Rozhodly jsme se tedy přivést vodu z vodojemu z asi půl kilometru vzdálené obce Horní Třešňovec. Ani tato varianta není jednoduchá, ale je bezpečná a poskytne dostatek kvalitní pitné vody. Než budeme moci podnikat konkrétní kroky, je třeba také připravit projekt. Brzy se na něm začne pracovat.

Mariánská Hora nám byla díky zakladateli naší řeholní společnosti P. Robertu Kunertovi SJ vždycky blízká. Během uplynulého roku se nám však stala ještě bližší. Častěji ji navštěvujeme, stala se součástí života nás sester. Zastavujeme se na ní pravidelně při našich cestách na různá jednání související s budoucí komunitou, abychom všechny starosti a záležitosti svěřovaly do rukou Panny Marie. Ve větších či menších skupinách sem přijíždíme na poutě, abychom na tomto posvátném místě žily to, k čemu nás Pán Bůh pozval – modlit se zde za nová duchovní povolání, za naši věrnost i všech, kteří už cestou úzkého následování Krista kráčejí.

——————————————————————————————————————————————

Boží pozvání na Mariánskou horu

Minulý rok nám přinesl nečekané pozvání založit komunitu v rodišti P. Roberta Kunerta SJ (*1933 – †2019), zakladatele naší Společnosti. Na malebném poutním místě nad obcí Dolní Čermná se ve svém dětství a mládí modlil u Panny Marie za své kněžské a řeholní povolání. Proto i my sestry vnímáme Mariánskou Horu jako místo, kde má jistým způsobem kořeny povolání každé z nás, kde můžeme čerpat intenzivněji „u pramene“.

V roce 1957 P. Kunert SJ vstoupil tajně do Tovaryšstva Ježíšova a o 10 let později emigroval do Rakouska, čímž se mu otevřela cesta ke kněžství. Po Sametové revoluci se začal vracet na tato místa, která byla pro něj silně spojena s počátky jeho povolání. Zvláště když pro nás při různých slavnostních příležitostech sloužil na Mariánské Hoře mši svatou a setkávaly jsme se i s jeho příbuznými, stalo se i nám jeho rodiště vzácným a blízkým.

Na jaře 2023 se z Poutního domu vedle kostela na Mariánské Hoře odstěhovala rodina, která toto místo léta obývala, a nám se dostalo zprávy, že se nedaří farnosti najít pro dům nové obyvatele. S úmyslem přispět farnosti na obnovu Poutního domu, aby nemusel být prodán, jsme navštívily tamního duchovního správce o. Jana Lukeše. Záleželo nám na tom, aby si Mariánská Hora uchovala svůj vzácný ráz a duchovní atmosféru poutního místa…

O. Lukeš vyjadřoval, že by bylo pěkné, kdybychom na Mariánskou Horu přišly, ale nám se to nezdálo reálné. Velké podpory se nám dostalo také od příbuzných P. Kunerta a ze strany farnosti. Postupně jsme se tak i na základě dalších impulsů musely začít ptát: nemůže si to Pán Bůh od nás přece jen přát? Ve společném rozlišování a v modlitbě všech sester jsme v tomto pozvání rozpoznávaly pozvání Boží: na místě, kde se rodilo povolání zakladatele, žít poslání naší Společnosti – vyprošovat církvi nová duchovní povolání a věrnost stávajících. Jistě i zde u Panny Marie, jako na každém poutním místě, je nebe „o kousek blíž“… Úvahy o vzniku komunity podpořil také o. biskup Jan Vokál, do jehož diecéze Mariánská Hora náleží.

A tak jsme se vydaly na novou, ne snadnou a poměrně dobrodružnou cestu, jak už tomu u Božích cest bývá. Nechybí nám na ní Boží milost a přímluva nebeských přátel, ani dobří lidé po našem boku. Zakoušíme mnoho přízně mezi farníky v Dolní Čermné, u příbuzných P. Kunerta, u o. Lukeše i při jednání na biskupství. Velmi si ceníme spolupráce s architektem Jiřím Svobodou, který se ujal projektové práce a všestranně nám pomáhá.

Po pečlivém zvažování, zda rekonstruovat původní dům nebo postavit celý objekt nově, jsme dospěly k tomu, že bude lépe postavit dům nový, a to takový, aby odpovídal novým potřebám a vhodně zapadal do celkového prostředí Mariánské Hory. Budoucí objekt by měl sestávat ze dvou vzájemně propojených budov. V jedné budově by měl být prostor pro komunitu sester; přízemí druhé budovy by skýtalo zázemí (sál s kuchyňkou a sociální zařízení) pro farnost při bohoslužbách, pouti atd., v patře by měly být prostory pro sestry, které budou přijíždět příležitostně.

S bázní a s radostí krok za krokem odhalujeme Boží přání ohledně našeho úkolu na Mariánské Hoře. Je to tak, jako vždycky: Boží vůli nemusíme vymýšlet. Když se Bohu ochotně otevíráme, je nám darována. Postupně ji rozpoznáváme a smíme žasnout…

Legenda:
A objekt pro komunitu sester
B objekt se sálem a sociálním zázemím
C spojovací část s domácí kaplí sester a garáží

 

„Skutečně jen málo lidí chápe, co by jim Bůh prokázal, kdyby se mu zcela odevzdali.“ (Sv. Ignác z Loyoly)